Wycieczka samolotem krok po kroku - jak zachować się na lotnisku, na co zwrócić uwagęPrzelot samolotem ciekawostki

Ciekawostki: samolot leci z prędkością około 900km/h. Ciśnienie na pokładzie bardzo mocno spada - tutaj widzimy 775hpa, a na ziemi mamy około 1000kpa. Ciśnienie spada z nabieraniem wysokości. Blokują się uszy, pomaga łykanie śliny. Telefon na pokładzie samolotu wyłączamy. Tutaj telefon jest uruchomiony w trybie offline, czyli wyłączony ma nadajnik, a jedynie nasłuchuje satelity GPS. Stąd prędkość określona z GPS. Ciśnienie wzrośnie gdy samolot zbliży się do lądowania i zacznie wytracać wysokość

Ciekawostki: samolot leci z prędkością około 900km/h. Ciśnienie na pokładzie ...
Komentarze
 • 20parę lotów. 18-03-2012 g. 18:16:53
  Była swego czasu afera w jakiś komórkach (sorry że nie mam szczegółów), że coś emitowały pomimo przełączenia w "tryb samolot". Z tego co wiem, sygnał emitowany przez komórkę może zakłócać działanie ILSa, więc przy odpowiednio niekorzystnym splocie częstotliwości niewyłączona komórka może spowodować przerwanie podejścia do lądowania. Drugiego Smoleńska to co prawda nie spowoduje, ale ciśnienie kontrolerowi i pilotom na pewno podniesie. Dodatkowo pareset kg paliwa pójdzie niepotrzebnie w powietrze i linie lotnicze mogą chcieć znaleźć kogoś kto za nie zapłaci... A co do ciśnienia, to zwykle w czasie wznoszenia jest obniżane do wartości obowiązującej na wysokości 2-2,5tys m. n.p.m. czyli twój zegarek pokazuje OK :) W moim przypadku zatykanie uszu jest bardziej dokuczliwe przed lądowaniem, ale to myślę kwestia indywidualna. Tak jak piszesz pomaga przełykanie śliny, czy ziewanie. Za najbardziej upierdliwe uważam jednak wycie małych dzieci... Rodzice mogą tego uniknąć sprawiając by dziecko te trudne momenty przespało, ale nie wszyscy wiedzą i potrafią, a niektóry po prostu uważają że zapłacili za bilet więc im wolno i że nic nie muszą.
 • epwa 13-04-2012 g. 12:17:08
  Włączony telefon na pokładzie przeszkadza głownie cpt i f/o w łączności radiowej, kiedy to komunikaty głosowe są zakłócane ciągłym głośnym 'papap papap papap papap'. ILS nie idzie głosowo. Dźwiek wydawany przez komórkę szukającą zasięgu sieci, b. nieprzyjemny w odbiorze (na słuchawkach). Niestety jest to nagminne,paxy nie zdają sobie z tego sprawy włączając telefony przed lądowaniem lub chwilę po. Wtedy najwięcej używa się radia (kontrola obszaru, approach kontrola zbliżania i tower na koniec manewru).
 • scob 25-11-2012 g. 21:48:24
  Dobry odbiornik GPS masz w telefonie - na 3 w ostatnich 3 latach tylko jeden złapał mi fix GPSa w powietrzu.
 • ARI 25-07-2013 g. 18:05:09
  SIEMKA CO TO ZA APPKA?
Dodaj swj komentarz
Dodaj swoj opini:

Nick:

Tre:

Przeszukaj serwis